Konferencja edukacyjna „Człowiek ponad podziałami”

W dniu 28 października 2022 r. w godz. 13:00-14:30, czternastoosobowa grupa studentów Inżynierii Bezpieczeństwa I roku studiów magisterskich w ramach sekcji koła naukowego „Systemy bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego” WNSIPT UJD w Częstochowie wraz z dr inż. Tomaszem Pączkowskim wzięła udział w konferencji edukacyjnej pod tytułem „Człowiek ponad podziałami”.

Spotkanie odbyło się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, umiejscowionego przy ul. Waszyngtona 4/8.

Konferencja została przygotowana w ramach 800-lecia powstania miasta Częstochowy, 50 rocznicy powstania Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz 100 rocznicy powstania klubu sportowego „Raków” Częstochowa.

Konferencji tej przewodniczyła dr hab. Danuta Marzec em. prof. UJD w Częstochowie, natomiast piecze nad działaniami moderatorskimi sprawował nadinsp. w st. spocz. Tadeusz Budzik – były Komendant Główny Policji.

W roli prelegentów wystąpili:nadinsp. Sławomir Litwin – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, insp. Marek Kasztelan – Naczelnik Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Bydgoszczy, insp. w st. spocz. Zbigniew Mikołajczyk – były Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, insp. w st. spocz. Grzegorz Jach – były Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego, mł. insp. Ewa Szataniak zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie, st. bryg. dr inż. Jacek Antos – Komendant Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Studenci mieli możliwość wysłuchania wykładów obejmujących zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, edukacji oraz ochrony zdrowia wpisujących się w tok nauczania i dając możliwość poszerzenia wiedzy o dodatkowe zagadnienia. W ramach obrad studenci nabyli wiedzę oraz nowe informacje z wielu płaszczyzn począwszy od wyjaśnienia mechanizmu działania złożonego zjawiska jakim jest przestępczość zorganizowana w dużych aglomeracjach, ukazując tym samym skalę i rozmiar tego procederu, aż po tematykę związana z budową i projektowaniem bezpiecznych przestrzeni z wykorzystaniem innowacyjnych technologii oraz narzędzi. W dalszej części spotkania zostały również poruszone takie zagadnienia jak prewencja oraz profilaktyka społeczna przedstawiające czynności oraz działania, które zapobiegają ujemnym zjawiskom społecznym w celu prawidłowego funkcjonowania zarówno pojedynczych jednostek jak i dużych grup w społeczeństwie.

dr inż. Tomasz Pączkowski