Konferencja edukacyjna „Pamiętaj, że nosisz mundur”

W dniu 21 października 2022 r. w godz. 11:00-13:30, czternastoosobowa grupa studentów Inżynierii Bezpieczeństwa I roku studiów magisterskich w ramach sekcji koła naukowego „Systemy bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego” WNSIPT UJD w Częstochowie wraz z dr inż. Tomaszem Pączkowskim wzięła udział w konferencji edukacyjnej pod tytułem „Pamiętaj, że nosisz mundur”.

Spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego przy ul. Ligonia 46 upamiętniającego setną rocznicę powstania Policji Województwa Śląskiego. Studenci mieli możliwość wysłuchania pięciu wykładów wyjątkowych osobistości m.in: Pani Aleksandry Karol-Chudy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Pana Grzegorza Grześkowiaka z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodziny Policyjnej 1939 r., Pana Ryszarda Mogoła Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz Pana Krzysztofa Musielaka z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Program konferencji opierał się na historii utworzenia i działalności formacji Policji Województwa Śląskiego działającej w okresie II Wojny Światowej, która jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego stanowiła istotny element w procesie zarówno obronnym, gospodarczym jak i społecznym ówczesnego Górnego Śląska, wpisując się tym samym w zakres realizowanych przedmiotów w toku zajęć dydaktycznych, oraz dając możliwość rozszerzenia wiedzy o dodatkowe zagadnienia w ramach realizowanych studiów.

dr inż. Tomasz Pączkowski