Profesor Mikhail Brik został członkiem honorowym Rumuńskiej Akademii Nauk

Profesor dr hab. Mikhail Brik z Katedry Fizyki Teoretycznej (Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych) decyzją Zgromadzenia Ogólnego z 10 czerwca 2021 roku został powołany do Academy of Romanian Scientists - jako członek honorowy. Instytucja ta jest najważniejszą w tym kraju organizacją zrzeszającą naukowców, o tradycjach sięgających 1935 roku i działającą wcześniej pod nazwą Academy of Sciences of Romania.

Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie naszego pracownika, ponieważ bardzo rzadko, nawet wybitni zagraniczni naukowcy o rozpoznawalnym na świecie dorobku uzyskują ten tytuł. Jak można się zorientować ze strony Akademii - strona Rumuńskiej Akademii Nauk, wśród wcześniej powołanych członków honorowych było wielu laureatów Nagrody Nobla m.in. Louis de Broglie, Jean Perrin (fizycy francuscy), Max Born, Werner-Karl Heisenberg (fizycy niemieccy), Paul Sabatier (chemik francuski), Hans Fischer, Friedrich Bergius (chemicy niemieccy), Paul Karrer (chemik szwajcarski) and George Emil Palade (fizjolog amerykański pochodzenia rumuńskiego).

Profesor M. Brik jest związany z naszą uczelnią od roku 2014. Wcześniej pracował w częstochowskiej AJD jako visiting professor. Jest autorem ponad 400 publikacji indeksowanych w bazie Web of Science. Wg. powszechniew dostępnej bazy Google scholar index Hirsha profesora Brika wynosi 50, zaś prace były cytowane ponad 10 000 razy. Profesor pełni funkcję edytora m.in. w czasopiśmie Optical Materials (Elsevier). Prof. Brik kilkukrotnie był zatrudniany jako profesor wizytujący w Kyoto University, Japonia, Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel,Czeskiej Akademii Nauk i wielu innych. Kierował kilkoma projektami finansowanymi przez Unię Europejską o sumarycznej wartości ponad 1,5 mln Euro. Za swoją działalność naukową otrzymał szereg wyróżnień m.in.State Prize of Republic of Estonia, Dragomir Hurmuzescu Award of Romanian Academy, Honorary Professor of The Hong Kong Institute of Education.

Naukowiec aktywnie pozyskuje środki na badania naukowe dla UJD (obecnie kieruje projektem NCN Opus na kwotę ponad 2 mln zł oraz przyznanym przez NAWA bilateralnym Projektem Polsko-Chińskim, zaś dwa kolejne wnioski zostały wysłane) oraz przyczynia się do ciągłego rozszerzania bazy ośrodków dostępnych dla studentów, doktorantów i pracowników w ramach programu Erasmus. O sukcesach prof. M. Brika informowaliśmy przy okazji uzyskania przez naukowca tytułu profesora tytularnego w listopadzie 2018 roku oraz w 2020- książka wydana przez Jenny Stanford Publishing, Taylor & Francis eBooks.

Opis obrazu: skan pisma z Rumuńskiej Akademii Nauk z informacją o przyznaniu profesorowi tytułu członka honorowego

opr. dr hab. Michał Piasecki, prof. UJD