70. Olimpiada Fizyczna w czasie pandemii COVID-19


To już po raz 46 w murach naszej Uczelni odbywa się Olimpiada Fizyczna. Pierwsze zawody były przeprowadzane w Zakładzie Fizyki Ogólnej kierowanym przez ś.p. doc. dr Bogdana Całusińskiego, pierwszego dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego WSP. Kolejne odbywały się w Instytucie Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a obecnie Katedrze Fizyki Doświadczalnej i Stosowanej WNŚPiT UJD. W przypadkach, kiedy liczba uczestników była bardzo duża zawody odbywały się w pomieszczeniach Instytutu Fizyki Politechniki Częstochowskiej.

Olimpiada Fizyczna to prestiżowe i dość elitarne zawody dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Okręg częstochowski obejmuje województwa opolskie, świętokrzyskie i w większości dawne woj. częstochowskie (powiaty częstochowski, myszkowski, zawierciański, kłobucki, lubliniecki). W bieżącym roku szkolnym to już 70 OF. Pomimo pandemii COVID-19 zostały przeprowadzone wszystkie jej etapy na szczeblu okręgów. Zawody I-go stopnia (pierwsza i druga część ) odbywały się w miesiącach październik - grudzień 2020r i brało w nich 38 uczniów z liceów ogólnokształcących.Zawody teoretyczne II stopnia odbyły się 10.01.2021rw systemie off-line i uczestniczyło w nich 8 uczniów. Do zawodów doświadczalnych II stopnia, które odbyły się 14.02.2021r w formie stacjonarnej zakwalifikowało się 5 uczniów z 5 LO. Byli to:

1. Kamil Krzemiński Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Kielcach ;nauczyciel: mgr Grażyna Mańkowska,

2. Przemysław Rola II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach,

3. Bartłomiej Rozenberg IX Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie, nauczyciel fizyki: mgr Tomasz Turek,

4. Tomasz Zając, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II im. Marii Konopnickiej w Opole nauczyciel: mgr Dorota Bacławska,

5. Szymon Życiński Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza, w Ostrowcu Świętokrzyskim nauczyciel: mgr Wojciech Studzieżba.

Aby spopularyzować te zawody, a zarazem docenić wielki wysiłek olimpijczyków, JM Rektorzy: naszego Uniwersytetu prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Szczygiol, a także KOOF, władze Wydz. Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych UJD oraz Katedry Fizyki P.Cz. ufundowali pamiątkowe nagrody i dyplomy.

Przeprowadzenie zarówno zawodów teoretycznych jak i doświadczalnych w tym roku, wymagało zgody JM Rektor Pani prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej oraz władz dziekańskich WNŚPiT. Aby zapewnić ich przebieg we właściwych warunkach sanitarno-epidemiologicznych członkowie Komitetu Okręgowego Olimpiady Fizycznej,jak i wielu pracowników Katedry Fizyki Doświadczalnej i Stosowanej wykazali się dużym zaangażowaniem, dlatego zawody te przebiegły bez zakłóceń i w opinii uczestników były zorganizowane wzorowo. Specjalne podziękowania w imieniu KGOF w Warszawie dla wszystkich zaangażowanych w organizację zawodów i udzielających wsparcia składa przewodniczący prof. dr hab. Andrzej Wysmołek oraz prezydium KOOF w Częstochowie.

Przewodniczący KOOF sekretarz KOOF

dr hab. A. Mandowski, prof. UJD dr Z. Olesik