73. Olimpiada Fizyczna - KOOF w Częstochowie

W niedzielę 18 lutego br. na Wydziale Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyły się tegoroczne zawody części doświadczalnej II etapu 73. Olimpiady Fizycznej.

Do II etapu 73. Olimpiady Fizycznej w okręgu częstochowskim w tym roku szkolnym zakwalifikowało się 7 uczennic oraz uczniów szkół średnich. Zawody części teoretycznej miały miejsce 14 stycznia br. Do zmagań z zadaniami teoretycznymi przystąpiło wówczas 7 osób reprezentujących I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Do części doświadczalnej II etapu 73. Olimpiady Fizycznej zakwalifikowało się 3 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Uczestników przywitał Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych dr hab. inż. Marcin Sosnowski prof. UJD, przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Fizycznej w Częstochowie prof. dr hab. Arkadiusz Mandowski oraz dr hab. Małgorzata Hyla zastępca przewodniczącego KOOF w Częstochowie. Uczestnicy części doświadczalnej otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD, jak również przez Częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Olimpiada Fizyczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Fizyczne już po raz 73 jest jednym z najstarszych konkursów przedmiotowych dla uczennic i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązują zadania teoretyczne oraz doświadczalne w domu i przesyłają rozwiązania do komitetu okręgowego, który kwalifikuje uczestników do kolejnego etapu. Zawody okręgowe (II etap konkursu) odbywają się w styczniu (część teoretyczna) i lutym (część doświadczalna). Komitet Okręgowy Olimpiady Fizycznej w Częstochowie od lat współpracuje z Wydziałem Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych UJD oraz z Instytutem Fizyki Politechniki Częstochowskiej. Za zgodą i przy poparciu kolejnych Rektorów UJD i Dziekanów, II etap OF jest organizowany w salach Wydziału Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych UJD.

W bieżącym roku w przygotowaniu zawodów w okręgu częstochowskim uczestniczyli prof. dr hab. A. Mandowski, dr hab. M. Hyla, dr inż. K. Szufa, dr inż. R. Majgier oraz mgr R. Kieszkowski - pracownicy Instytutu Fizyki WNSPT UJD.

opr. dr Katarzyna Szufa