III Festiwal Filmów Profilaktycznych – „Bezpieczeństwo jest najważniejsze”

W dniu 13 czerwca 2023 r. odbyła się kolejna edycja Festiwalu Filmów Profilaktycznych pod hasłem „Bezpieczeństwo jest najważniejsze” organizowanego przez Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. Swoje prace prezentowali studenci II roku studiów stacjonarnych na kierunku „Kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa”. Zaprezentowano 15 filmów poruszających współczesne problemy bezpieczeństwa, ukazujących w jaki sposób radzić sobie z sytuacjami, takimi jak: hejt, przemoc w rodzinie, nadużywanie alkoholu, narkotyków, czy handel ludźmi. Autorzy zwracali również uwagę na właściwe używanie telefonów komórkowych i konieczność reagowania na niebezpieczne sytuacje, których jesteśmy świadkami. Poziom festiwalu, jak zwykle był bardzo wysoki, a umiejętności aktorskich i pomysłów mogłyby nam pozazdrościć najlepsze wytwórnie filmowe, dlatego Jury z wielkim trudem podejmowało decyzję o wyłonieniu laureatów. W pokazach filmów uczestniczył gościnnie pomysłodawca festiwalu i wieloletni wykładowca naszej uczelni, były Komendant Główny Policji nadinsp. w st. spocz. Tadeusz Budzik. W obradach Jury Pana Generała wspierali dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD, dr Urszula Nowacka oraz wykładowcy prowadzący na co dzień zajęcia z twórcami filmów Adrian Wasik i Robert Nowakowski. Grand Prix festiwalu zdobył film „Zasłuchani” autorstwa Anity Rakowskiej, Sabiny Kulessy, Angeliki Zając i Adama Matuszczaka, podejmujący temat wykorzystania telefonów komórkowych podczas poruszania się po drogach. Interesujące ujęcie tematu oraz ciekawe wykonanie techniczne, wykorzystujące rysunki jednej z autorek sprawiły, że to właśnie ten obraz został najwyżej oceniony. Nagrodę za II miejsce otrzymali autorzy filmu „Ostatni dzień” Izabela Skowronek, Magdalena Osiewicz i Marek Gajdos. Przejmujący obraz o skutkach uzależnienia narkotykowego na długo pozostanie w naszej pamięci. III miejsce zdobył film „Człowiek nie jest na sprzedaż”, którego twórcami byli Dobrosława Tomaszewska, Milena Wysłucha, Paulina Smołuch i Marcelina Piskorska. Autorzy zwrócili uwagę na problem handlu ludźmi, wskazując podstawowe sposoby zabezpieczenia się przed tym niebezpiecznym procederem. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, a zdobywcy I miejsca dodatkowo ufundowane przez naszego gościa gen. Tadeusza Budzika albumy o historii Policji. Dziękując wszystkim studentom za wkład pracy, kreatywność i zaangażowanie liczymy, że to inspirujące wydarzenie będzie realizowane również w kolejnych latach.

opr. mgr Robert Nowakowski