Pobyt badawczy doktorantek JOSIP Juraj Strossmayer University of Osijek w UJD w ramach projektu PROM 2019

Od 30 sierpnia do 19 września dwie doktorantki z Chorwacji, Silvija Šafranko i Ana-Marija Cikoš, odwiedziły nasz Uniwersytet w ramach programu PROM. Podczas pobytu doktorantki pracowały nad produkcją dekstryn ze skrobi ziemniaczanej i przeprowadziły fizykochemiczną analizę otrzymanych próbek. Ponadto Silvija i Ana-Marija miały okazję zaprezentować wyniki swoich dotychczasowych badań, które prowadzą na Wydziale Technologii Żywności na Uniwersytecie w Osijeku. Głównym celem badań Silviji jest przygotowywanie nanocząsteczek i ich zastosowanie w farmaceutykach, natomiast badania Any-Mariji obejmują analizę makroalg z Morza Adriatyckiego i możliwość ich zastosowania w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Spotkanie było okazją do wymiany nowych pomysłów, zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji do pracy w badaniach naukowych. Przyjazd Silviji i Any-Mariji stworzył możliwość nawiązania nowych przyjaźni i zawiązania przyszłej współpracy.

opr. mgr Bartłomiej Kowalik