Spotkanie w ramach Panelu Ekspertów Kryminalistyki i Systemów Bezpieczeństwa

W dniu 9 kwietnia 2024 r. z udziałem Pana dr hab. inż. Marcina Sosnowskiego, prof. UJD, Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD odbyło się spotkanie "Panelu Ekspertów Kryminalistyki i Systemów Bezpieczeństwa” w którym udział wzięli przedstawiciele szerokiego spektrum otoczenia społeczno-gospodarczego w obszarze bezpieczeństwa, w tym. m.in. Pan Generał Tadeusz Budzik - były Komendant Główny Policji, Pan mjr Michał Krupa – Dyrektor Aresztu Śledczego w Częstochowie, Pan bryg. Kamil Dzwonnik – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Pan Rafał Kusal – Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Częstochowie, Pani dr n. chem. Milena Majchrzak-Skalik - Dyrektor Centralnego Laboratorium Sądowego w Częstochowie, Pani mł. insp. Violetta Grudzień - Kierownik Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach, Pan mjr Artur Bożek – Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, Pan nadkom. Michał Adamus – Komendant Komisariatu III Policji w Częstochowie, Pan mgr Artur Wojciechowski - Naczelnik Oddziału Ochrony Porządku Publicznego Straży Miejskiej w Częstochowie, Pan mgr Tomasz Pasieka – Kierownik Referatu ds. obsługi monitoringu wizyjnego Miasta Częstochowy, Pan insp. w st. spocz. Dariusz Walczak – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji (IPA) Sekcja Śląsk, Pan dr Dariusz Woźnicki - Dyrektor Generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego, Pan podinsp. w st. spocz. mgr Andrzej Machowski - Prezes Polskiej Federacji Detektywów Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Pan podinsp. w st. spocz. Zbigniew Bartosiak - ekspert z zakresu prewencji kryminalnej i profilaktyki, wykładowca Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie, Pan Bartłomiej Stelmaszczyk - Prezes Zarządu firmy "NIKODEMOS" Kancelaria Windykacyjna w Częstochowie, Pan mgr Łukasz Klemenc – właściciel SOL Biuro Detektywistyczne Technologia Bezpieczeństwa w Katowicach.

Celem przedsięwzięcia była wymiana informacji pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za jakość kształcenia, a przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego w zakresie dostosowania programu nauczania, metod i form prowadzenia zajęć, odbywania praktyk zawodowych studentów, adekwatnie do oczekiwań potencjalnych pracodawców w odniesieniu do sylwetki absolwentów kierunku Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa, a także tworzenia nowych kierunków studiów, specjalności, studiów podyplomowych, szkoleń i kursów, podejmowania wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć o charakterze naukowo-dydaktycznym, prewencyjnym i profilaktycznym, również na rzecz społeczności lokalnej. Integralną częścią przedsięwzięcia była debata ekspertów z udziałem Studentów kierunku Kryminalistyka i Systemy bezpieczeństwa, która dotyczyła perspektyw zawodowych absolwentów tego kierunku studiów. Współpraca z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego niewątpliwie jest jednym z najważniejszych elementów mających pozytywny wpływ na podniesienie jakości procesu kształcenia na kierunku o profilu praktycznym, którym jest Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa. Organizatorzy spotkania składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Ekspertów, którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w przedsięwzięciu wnosząc bardzo wartościowy wkład merytoryczny.

Wyk/Opr. mgr A. Wasik