Wizyta Pani Yui Wakasa (Rikkyo University, Tokyo, Japan) ramach Programu PROM

W dniach od 17 do 19 maja 2023 gościem Instytutu Chemii UJD była Pani Yui Wakasa, Doktorantka w Department of Chemistry, College of Science, tokijskiego Rikkyo University. Pani Yui realizuje swój doktorat pod naukową opieką Pana prof. Mao Minoury, jednego z najbardziej rozpoznawalnych japońskich chemików organików średniej generacji. Należy zauważyć, że w latach 2018-2023 3 pracowników UJD odbyło wizyty naukowe na Rykkyo University w ramach programu Erasmus +KA107. Warto dodać, że Pan prof. Minoura odwiedzał nasz Uniwersytet dwukrotnie, w latach 2014 i 2019, jako zaproszony wykładowca na dorocznych konferencjach „International Symposium on Selected Problems of Chemistry of Acyclic and Cyclic Heteroorganic Compounds.”

Wizyta Pani Wakasa w Polsce została zrealizowana przez UJD w ramach programu PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Jednym z punktów jej programu było uczestnictwo Pani Wakasa w dorocznym Sympozjum Doktorantów Łódzkich Szkół Doktorskich, realizujących prace doktorskie z zakresu szeroko pojętych nauk chemicznych. W trakcie tego Sympozjum Pani Wakasa wygłosiła komunikat zatytułowany’.”Synthesis and characterisation of highly reactive organogermanium species: A crystal engineering approach”. Jego poszerzoną wersje przedstawiła w trakcie wizyty w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Po wykładzie Pani Wakasa zapoznała się z fragmentami infrastruktury badawczej Centrum i przeprowadziła krótkie dyskusje naukowe z pracownikami Instytutu Chemii UJD i Działu Chemii Organiczne CBMiM PAN. Podając podstawowe informacje o Rikyyo University i opiekunie naukowym Naszego Gościa warto zwrócić uwagę na fakt, że Rykkyo University jest prywatną uczelnia akademicką o ponad 100-letniej tradycji założoną przez chrześcijańskich misjonarzy, którzy przybyli do Japonii z USA. Tradycją tej uczelni, której aktualnym Wiceprezydentem jest Pan prof. Mao Minora, jest rozpoczynanie codziennych zajęć Mszą Świętą odprawianą w Kaplicy Uniwersyteckiej. Na poniższych zdjęciach Pani Yui Wakasa w macierzystym pokoju seminaryjnym i w trakcie zwiedzania warszawskiej Starówki przed powrotnym lotem do Tokio z lotniska Okęcie.

opr. prof. dr hab. J. Drabowicz