Wizyty prof. Dembińskiego oraz prof. Drabowicza w ramach Programu Erasmus+K107

W dniach od 15 do 19 maja 2023 gościem Instytutu Chemii UJD był prof. Roman Dembiński (Oakland University, Rochester Hills, USA). Wizyta prof. Dembińskiego została zrealizowana przez UJD w ramach programu Erasmus + działanie K107 w oparciu o bilateralną umowę pomiędzy UJD i Oakland University. Warto dodać, że prof. Dembiński w roku 2016 przeprowadził dla studentów kierunku chemicznego ówczesnego Wydziału Nauk Matematyczno-Przyrodniczych AJD 60-cio godzinny program wykładowy jako „Zaproszony Profesor Zagraniczny”. W trakcie tegorocznej wizyty prof. Dembiński zrealizował ze studentami I i II stopnia kierunku „Chemia” ośmiogodzinny program wykładowo-konsultacyjny. Spotkał się również z Prorektorem ds. Nauki i Współpracy Naukowej UJD, prof. dr. hab. Januszem Kapuśniakiem i Dziekanem WNSPiT, dr. hab. Marcinem Sosnowskim, prof. UJD. W trakcie tych spotkań przedyskutowane zostały możliwości podjęcia współpracy naukowej oraz wymiany studentów, doktorantów i pracowników naukowych obydwu uczelni. W dniach od 1 do 5 maja 2023 r. Prof. Józef Drabowicz przebywał z wizytą naukową w Oakland University w ramach tego samego programu Erasmus+ działanie K107. W trakcie wizyty prof. Drabowicz zrealizował ośmiogodzinny program konsultacyjny z doktorantami w grupie prof. Dembińskiego, wygłosił wykład dla pracowników i studentów goszczącego go Wydziału oraz uczestniczył w warsztatach zorganizowanych na goszczącym go Wydziale przez firmę Fisher Scientific. W trakcie tych warsztatów miał możliwość zapoznania się z najnowszą aparaturą naukową oferowaną przez tą firmę w laboratorium prowadzącym badania z zakresu szeroko rozumianej chemii i biotechnologii. Prof. Drabowicz, jako członek IAB serii międzynarodowych konferencji „Chemistry of Halogen Compounds- HalChem” przedyskutował również z prof. Dembińskim i pracownikami Centrum Konferencyjnego Oakland University możliwość organizacji w roku 2024 na tym uniwersytecie kolejnej międzynarodowej konferencji z tej serii.

opr. prof. dr hab. Józef Drabowicz