XII Międzywojewódzki Turniej Chemiczny „Młody Chemik”

Zakończyła się kolejna, już dwunasta, edycja organizowanego przez Instytut Chemii i V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie Międzywojewódzkiego Turnieju Chemicznego dla Uczniów Szkół Podstawowych „Młody Chemik”. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z Miedźna, Myszkowa, Skrzydlowa, Rzerzęczyc i Piotrkowa Trybunalskiego oraz szkół częstochowskich. Tegoroczny Turniej obejmował trzy etapy – szkolny, w którym należało wypełnić test wiedzy, międzyszkolny, polegający na rozwiązaniu zadań otwartych i przygotowaniu prezentacji multimedialnej, oraz finałowy, który składał się z zestawu zadań problemowych oraz części laboratoryjnej, wymagającej od uczestników wykonania doświadczeń chemicznych.„Młody Chemik” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Do każdej kolejnej edycji organizatorzy otrzymują zgłoszenia z nowych szkół.

Zwycięzcami tegorocznej edycji Międzywojewódzkiego Turnieju Chemicznego dla Uczniów Szkół Podstawowych „Młody Chemik” zostali:

I miejsce – Ryszard Lipecki, Szkoła Podstawowa nr 5 w Myszkowie

II miejsce – Bartosz Chlebowski,Szkoła Podstawowa nr 50 w Częstochowie

III miejsce – Julia Stępień Szkoła Podstawowa nr 8 w Piotrkowie Trybunalskim

Wszyscy tegoroczni laureaci i finaliści otrzymali cenne nagrody (dyski zewnętrzne, pendrive'y, karty podarunkowe) ufundowane przez: UniwersytetJana Długosza, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD.

Nadesłane przez uczniówprezentacje multimedialne, przedstawiające sylwetki trzech dowolnie wybranych wybitnych polskich chemików i chemiczek, posiadały wysoką wartość merytoryczną. Cechowały się także dużym zaangażowaniem w realizację projektu. Wiele z nich zawierało interesujące materiały, dostępne tylko dzięki wnikliwym poszukiwaniom.Nagrodą specjalną, ufundowaną przez Dziekana WNŚPiT, wyróżnione zostały trzy prace konkursowe przygotowane przez: Bartosza Chlebowskiego, Gabrielę Kucharczyk i Filipa Lekstona. Zachęcamy do ich obejrzenia na stronie Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych w zakładce Turnieje Chemiczne .

opr. mgr Katarzyna Serdiuk