Ze smutkiem informujemy o śmierci Pani prof. dr hab. Wandy Śliwy

Pani Profesor Wanda Śliwa była absolwentką Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1956 roku uzyskała stopień magistra i rozpoczęła tam pracę naukową. Doktorat uzyskała w 1964 r., a habilitację w 1978 r. W roku 1973/74 odbyła roczne badania na Université Paul Sabatier w Tuluzie we Francji. Prof. Wanda Śliwa była zatrudniona na Politechnice Wrocławskiej na stanowisku profesora nadzwyczajnego do 1981 roku.

W 1981 roku przeniosła się na Uniwersytet Jana Długosza (dawniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna) w Częstochowie, gdzie od 1990 roku była profesorem chemii.

Rozpoczynając pracę na naszej Uczelni, nie tylko zorganizowała swój Zakład Chemii Organicznej i badania naukowe, ale także rozpoczęła działalność organizacyjną. Wanda Śliwa była Prorektorem ds. nauki w latach 1987-1990, była Dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego w latach 1984-1987 i 1990-1993, a także pełniła funkcję Dyrektora Instytutu Chemii w latach 1982-1987. W latach 1982-2005 roku była także Kierownikiem Katedry Chemii Organicznej.

W trakcie swojej wieloletniej kariery akademickiej była promotorem ośmiu doktoratów. Profesor Wanda Śliwa jest autorką trzech książek w języku angielskim, 15 monografii oraz około 350 prac oryginalnych i przeglądowych opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych, a także dziesięciu patentów.

Pani Profesor była Członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Komisji Nauk Chemicznych PAN.

Profesor Wanda Śliwa otrzymała wiele Nagród Rektora za osiągnięcia naukowe i pedagogiczne Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Odznaczona była także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Jej zainteresowania naukowe dotyczyły głównie związków azaaromatycznych i chemii supramolekularnej.

Pani Profesor była nauczycielem akademickim bardzo lubianym i szanowanym przez studentów i współpracowników.

Msza św. w intencji Zmarłej odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. w kościele pw. Św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12.30 na cmentarzu parafialnym przy ul. Smętnej we Wrocławiu.

opr. prof. dr hab. Wojciech Ciesielski