"Uniwersytet dla Ziemi": jest szansa na produkcję kosmetyków z odpadów po produkcji winiarskiej


Na Wydziale Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych pod kierownictwem dr. hab. Wojciecha Ciesielskiego, prof. UJD trwają prace B+R zmierzające do opracowania technologii produkcji innowacyjnych nutraceutyków i kosmetyków z wykorzystaniem odpadów powstałych w produkcji winiarskiej. Technologia ta wpisuje się w założenia współcześnie kreowanej ekologicznej polityki „zero waste”, która zakłada zmniejszenie ilości produkowanych odpadów w różnych obszarach przemysłu, poprzez poszukiwanie nowych możliwości ich zagospodarowania i ponownego wykorzystania.

W ramach realizacji prac przedwdrożeniowych finansowanych z funduszy projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0” dotychczas otrzymano oleje z wytłoków różnych odmian winorośli oraz określono, które z nich odznaczają się największą wartością pod względem substancji biologicznie czynnych. Określono także wydajności i jakości olejów uzyskiwanych z pestek winogron, ze szczególnym uwzględnieniem witamin A, D, E i K oraz steroli. W ramach realizacji projektu opracowywane są również receptury herbat funkcjonalnych z dodatkiem frakcji resweratrolu, które mogą znaleźć zastosowanie w profilaktyce chorób krążeniowych. Wykonano ekspertyzy naukowo-badawcze w zakresie oceny możliwości wykorzystania odpadów po produkcji winiarskiej do produkcji kosmetyków.

Przedmiotowa ekspertyza składa się z analizy możliwości użycia oleju z pestek winogron do produkcji kosmetyków nawilżających oraz analizy możliwości użycia mielonych pestek winogron jako substancji peelingującej w produkcji kosmetyków. Analiza ta wskazała na możliwości zastosowania obu substancji po dopuszczeniu ich do używania przez PZH oraz potwierdzono ich zgodność z Ustawą o produktach kosmetycznych oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) dotyczącego produktów kosmetycznych. Przeprowadzone prace przedwdrożeniowe pozwoliły opracować zestaw niezbędnych działań, których spełnienie będzie konieczne w celu wprowadzenia na rynek kosmetologiczny gotowych produktów.

opr. dr hab. Wojciech Ciesielski, prof. UJD